مرجع اطلاع رسانی طرح باران چپکرود
طرح باران چپکرود مازندران (پیش ثبت نام زمین های )  
قالب وبلاگ
ثبت نام در طرح آزاد

روستای لاریم در شمال شهرستان جویبار(از شمال به دریا، جنوب به روستای علی‌اباد ، از شرق به روستاهای بالا و پائین زرین‌کلا و از غرب به کردکلا محدود می‌شود.) واقع شده است. که از بزرگترین روستاهای شهرستان و استان مازندران می‌باشد. روستای بزرگ لاریم حدود هشت‌هزار نفر (بیش از 1500 خانوار) را در خود جای داده است و وسعت آن حدود 4 هکتار می‌باشد.

فاصله لاریم به مرکز شهرستان حدود 8 کیلومتر و به مرکز استان حدود 25 کیلومتری می‌باشد. رودخانه‌ای که از میان آن می‌گذرد سیاهرود نام دارد، که در انتهای این رودخانه در قسمت غرب لاریم سدی با مشارکت مردم و مهندسین اب منطقه‌ای ساخته شد. و این سد در مشروب ساختن اراضی کشاورزی بخصوص در فصول کم باران نقش حیاتی را ایفا می‌نماید.

 

پتانسیل‌های پیشرفت منطقه:

1.     احداث بزرگراه 76 متری ساحلی از شهر بابلسر تا منطقه گهرباران که زیر سازی آن پایان یافته و اعتبار روکش آسفالت آن نیز در سفر اخیر دولت به استان مازندران تصویب شده است.

2.     اجرای عملیات چهار بانده نمودن محورهای ساری- چپکرود ، بابلسر- چپکرود و قائم شهر- چپکرود (رو به اتمام)

3.     اقبال تعاونیهای مسکن و شرکتهای خصوصی و دولتی جهت احداث شهرکها و مجتمع‌های تفریحی-توریستی و ... با توجه به مصوبه دولت (1383) ، پایین‌تر بودن قیمت زمین و پتانسیل های فراوان گردشگری و رونق منطقه

 

 وجه تسمیه لاریم:

وجه تسمیه لاریم به تناسب اقلیم و آب‌وهوای مطلوب و معتدل و نشاط‌اور به «لار» و به لحاظ نزدیکی به دریا «یم» گفته شده که کم‌کم به لاریم مبدل گشت و لاریم به معنی منطقه خوش آاب‌وهوا که در کنار دریا واقع شده است می‌باشد.

لاریم را می‌توان از نظرگاههای مختلف مورد بررسی قرار داد:

1-از لحاظ طبیعی و انسانی

2-از لحاظ اقتصادی

3-از لحاظ تاریخی و فرهنگی

 

روستای لاریم از نظر طبیعی و انسانی:

از نظر ناهمواری در قسمت شمال لاریم منطقه‌ای پست‌تر و دشت وشالیزار و در قسمت جنوب منطقه‌ای با ارتفاع بیشتر است. آب‌وهوای لاریم که تحت تاثیر دریا قرار دارد معتدل خزری است. این روستا از خوش اب‌وهواترین نواحی استان مازندران است.

رودخانه سیاهرود که از ارتفاعات البرز و جنگل‌های سادکوه و شیرگاه سرچشمه گرفته و بطرف شهرستان قائمشهر و جویبار سرازیر شده و از وسط لاریم می‌گذرد و لاریم را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند و با آبیاری این منطقه و حاصلخیز نمودن آن به دریای خزر می‌ریزد. این رودخانه منطقه‌ای جلگه‌ای مانند را در قسمت شمال لاریم بوجود اورده است. که در امر کشاورزی استفاده بسیار خوبی به مردم ا ین منطقه می‌رساند. در انتهای این رودخانه در قسمت شرق لاریم سدی در سال 1365 با مشارکت جهاد سازندگی و مردم ساخئه شده که باعث کنترل آب به هنگام سیلاب شده است و آب را به آببندان‌ها و مردابهای این منطقه هدایت می‌کند.

بیشتر جمعیت لاریم دراطراف رودخانه سیاهرود قرار دارد. در بین روستاهای استان مازندران یکی از پرجمعیت‌ترین ان می‌باشد.تمام مردم لاریم مسلمان و شیعه اثنی عشری یا دوازده امامی هستند. زبان مردم این منطقه مازندرانی می‌باشد و در بین این زبان فارسی هم مکالمه می‌شود.

 

روستای لاریم از لحاظ اقتصادی:

اقتصاد لاریم بیشتر بر پایه کشاورزی و صیادی استوار است بخاطر وجود رودخانه و عبور آن از بین روستای لاریم و قرار گرفتن سد برروی آن مطقه‌ای بسیار حاصلخیز با زمینهای کشاورزی زیاد و مزارعها و آببندان بوجود آورده است.

وسعت زمین‌ها جهت کشت برنج بسیار زیاد است تقریبا تمام اطراف آن را زمین‌های شالیزاری فراگرفته است. مهم ترین محصولات آن برنج، گندم، لوبیا، پنبه و سبزیجات است. برنج در بین محصولات کشاروزی مقام اول را دارا می‌باشد. وجود کارخانه‌های شالیکوبی و بوجاری باعث شده است که این روستا در ردیف قطب مهم تجاری قرار گیرد.

در زمینه صیادی لاریم بزرگترین قطب صید و صیادی منطقه می‌باشد. وجود سه آبندان و مرداب با وسعت زیاد و دریا در قسمت شمال و شرق لاریم رونق بسیار مهمی را در امر صید بوجود اورده است. کشاورزان این محل در ایام فراغت که پائیز و زمستان می‌باشد به کار صیادی می‌پردازند. صیدماهی و مرغابی مهم‌ترین آن می‌باشد. وجود سه تور صیادی مهم در کنار دریا لاریم را در ردیف مهم‌ترین مناطق صید ماهی استان قرار داده است. حدود 300 نفر در این سه تور مشغول بهره برداری ماهی هستند و آنها را به بازارهای اطراف مانند ساری، فریدونکنار و قائمشهر جهت فروش عرضه می‌کنند. صید مرغابی نیز در آبندان و مردابهای آن انجام می‌گیرد.

کاشت گیاهان دارویی از جمله اکالیپتوس، نعناع فلفلی و مریم گلی در مجتمع چپکرود جهاددانشگاهی واحد مازندران با هدف تولید اسانس وعصاره موجود در آن که در صنایع داروئی ،غذائی وآرایشی کاربرد دارد. همچنین طرح دهکده 150 هکتاری گل و گیاه مازندران و احداث دهکده ورزشی کشورهای اسلامی در منطقه چپکرود، تکمیل مجتمع تفریحی، و توریستی چپکرود و ساحل لاریم از دیگر فعالیتهای اقتصادی منطقه بشمار می‌رود.

قرارگرفتن روستای لاریم در سر راه تجاری شهرستانهای ساری، بابلسر، قائم شهر و جویبار و اجرای طرح 4 بانده نمودن محور های فوق و نیز احداث بزرگراه ساحلی گهر باران به بابلسر از مسیر چپکرود باعث رشد سریع آن شده است.

طی سالهای اخیر و بویژه پس از تصویب منطقه چپکرود به عنوان یکی از مناطق 52 گانه تفریحی و توریستی در شمال کشور از سوی دولت محترم در سال 1383 و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاران بخشهای دولتی و خصوصی جهت احداث مجتمع‌ها و شهرک‌های تفریحی-توریستی صنعت توریسم منطقه رونق فراوانی گرفته است.

 

لاریم از نظر تاریخی و فرهنگی:

لاریم از قدیم‌ترین روستای استان مازندران می‌باشد. که می‌توان آن را به دو بخش کهنه لاریم و لاریم کنونی تقسیم کرد. ساکنین اولیه این روستا در منطقه‌ای در کنار دریا حدود یک کیلومتری ان که بنام چوباغ ان معروف است زندگی می‌کردند که به ان لاریم دهنه یا کهنه لاریم می‌گفتند.لاریم کنونی محلی است که اکنون ما در ان زندگی می‌کنیم می‌باشد. هر کدام انها قدمت بسیار زیادی دارند که قدمت لاریم کهنه به 250 سال می‌رسد و قدمت لاریم کنونی به 200 سال می‌رسد.

ساکنین اولیه لاریم در قسمت شمال‌شرق ان زندگی می‌کردند ولی بعلت حمله روس‌ها و ترکمن‌ها مردم ان به طرف امام‌زاده محمود حرکت کردند و کم‌کم تعداد جمعیت بیشتر شد و منطقه‌ای که لاریم کنونی است را بوجود اوردند.

مهم‌ترین اماکن تاریخی لاریم، امامزاده عبدالله، امامزاده محمود، تکیه پیر علم و حمام لاریم می‌باشد. امامزاده عبدالله که به روایتی از نوادگان امام‌جعفرصادق و زیارتگاه مردم می‌باشد قدمتی 800 ساله دارد. از دیگر آثار ، مقبره امامزاده محمود می‌باشد که نسب وی نیز به روایتی به نوادگان امام‌جعفرصادق می‌رسد. از دیگر آثار تاریخی لاریم می‌توان تکیه پیرعلم را که «علم» ان بسیار معروف است نام برد. گفته می‌شود با خوابی که یکی از بزرگان این محل می‌بیند آن را از دریا برداشته و به این مکان آورده‌اند. اکنون مقبره وگنبد و بارگاهی در این مکان ساخته و مردم از نقاط مختلف استان جهت زیارت و ادای نذر به این مکان می‌آیند. تپه‌ای در قسمت جنوب لاریم حدفاصل بین مشک‌اباد و لاریم قرار گرفته که می‌گویند بعنوان دژ یا سنگر برای گبریها یا زرتشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت و از این مکان به کلیه مناطق تسلط داشتند و بعدها بعنوان گنجینه خان‌ها و شاهان درامده بود.

 


برچسب‌ها: طرح باران, دفاتر پیشخوان, زمین, شمال, امتیاز, خرید, فروش, ویلا, چپکرود, مشخصات جغرافیایی
[ بیست و پنجم تیر ۱۳۹۱ ] [ ] [ مدیر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ